Pomůcky


Situace s pomůckami je značně nepřehledná a není v našich silách přinášet Vám každý měsíc aktualizace v úhradách všech pomůcek. Nechceme Vám podávat zastaralé nebo nepřesné informace. 

Se svými dotazy se proto obracejte přímo na zástupkyně firem MEDIAL a ATOS, které Vám nejlépe poradí a podají nejčerstvější informace.

Děkujeme jim tímto za jejich ochotu a nasazení!


Kontakty:

Ivana Procházková 

MEDIAL spol. s r. o.

Vlastibořská 2790/4
193 00 PRAHA 9

Telefon: +420 602 388 667
prochazkova@medial.cz 

Mgr. Marie Tóthová         Telefon: +420 725 013 891

Zuzana Podloucká, Dis.   Telefon: +420 725 387 087 

ATOS

https://www.atosmedical.com 

marie.tothova@atosmedical.com

zlata.prihodova@atosmedical.com 

Vážení členové, s radostí Vám můžeme oznámit, že i pro letošní rok jsme "dostali zelenou" u firmy ATOS a můžete se i nadále obracet s žádostmi o vzorky pomůcek zdarma na Mgr. Marii Tóthovou (i ti, kteří již loni nabídku využili).

Firmě ATOS a jmenovitě Mgr. Marii Tóthové srdečně děkujeme! 

Od 1. 12. 2019 se změnila pravidla v předepisování zdravotních pomůcek.

Změnily se především kódy pod kterými Vám lékaři pomůcky předepisovali a došlo též ke změnám v doplatcích za pomůcky. Tyto doplatky jsou za stejné zboží v různých lékárnách různé - proto doporučujeme si předem zjistit, kolik budete doplácet v té které lékárně!

Ze zkušeností lze doporučit lékárny při nemocnicích, které mají větší obrat a tudíž si nenasadí takovou marži, jako lékárny menší. Je to individuální, a proto si nejprve zjistěte, kolik kde budete doplácet, abyste nebyli nepříjemně překvapeni vysokým doplatkem!

Prevence infekcí dýchacích cest včetně koronaviru a chřipky u osob po laryngektomii

Osoby po laryngektomii jsou náchylnější k infekcím dýchacích cest, protože vzduch, který vdechují, není filtrován průchodem přes nos. Následkem toho je u nich vyšší riziko vdechnutí patogenů (virů, bakterií a plísní) přímo do plic.

Laryngektomovaní by proto měli být opatrní a chránit se před vdechnutím patogenů během chřipkového období a ostatních virových epidemií.

Respirační patogeny se nejčastěji šíří z infikované osoby na ostatní skrze:

- vzduch kašláním a kýcháním, a zřídka fekální kontaminací

- blízkým osobním kontaktem, jako jsou dotyky nebo potřesení rukou

- dotknutím se předmětu nebo povrchu, na kterém je patogen, a poté saháním na stoma, ústa, nos nebo oči před umytím rukou.

Laryngektomovaní se mohou chránit očkováním (pokud je dostupná vakcína), dále je důležité:

- Nosit HME 24 hodin denně, zvláště pokud jsou v okolí další lidé. Účinnější při snížení rizika vdechnutí viru bude HME se zvýšenou schopností filtrovat (t.j., Provox Micron TM, Atos Medical's XtraMois)

- Nosit chirurgickou roušku přes stoma (viz obrázky, jak upravit roušku)

- Často si mýt ruce mýdlem a vodou po dobu alespoň 20 sekund. Pokud není k dispozici mýdlo a voda, použít desinfekci, která obsahuje alespoň 60 % alkoholu. To je zvláště důležité před manipulací se stomatem a před dotýkáním se HME při mluvení

- Vyhnout se sahání na stoma, HME, oči, nos a ústa neumytýma rukama

- Vyhnout se blízkému kontaktu s nemocnými lidmi

- Čištěním a desinfekcí věcí a povrchů, na které se často sahá

Chirurgickou roušku se čtyřmi provázky je možné upravit tak, aby zakrývala stoma. Jeden provázek se prodlouží a spodní pár provázků tak může být uvázaný za zády (viz obrázky).

Zdroj: Itzhak Brook MD

Professor of Pediatrics and Medicine

Georgetown University Washington DC